Dua të takoj, t’i shpjegoj të gjitha, por shkon gjatë dhe nuk mundem dhe ndoshta pjesën më kryesore nuk mund t’a them. Ti je e vetmja oazë që theje atë horizont vuajtjesh, ishte ti i vetmi zhgënjim që unë gjeta ngushëllim, e sot po mbizotëron e kaluara jonë, unë nuk mundem të jem i vetpërmbajtur dhe do t’i lejojë vetes t’a thyej kufirin e imagjinuar...dhe aty do t’a gjejë veten.
Por më në fund duhet të pajtohem me realitetin sa të hidhur aq edhe të rëndë, edhe pse jemi afër e ndodhemi largë.
Koha po kalon, e ti ende më mungon, por do të vijë koha jonë, mos ki frikë, ngase dashuria e vërtet gjithmon fiton qdo luftë, dhe gjëja që më mundon më së shumti është që ti je verbuar nga fjalë të njerzve që të folën keq për mua e ato fjalë nuk janë aspak të vërteta dhe unë ta kam dëshmuar këtë. Gjëja qka urrej më së shumti në botë është dyftyrësia, shpifjet e njerzve, gënjeshtra dhe tradhtia. Edhe pse nuk kam besuar kurre se do të më ndodhe por shpifjet ma humbën dashurinë, na ndanë njëher por kjo nuk do të ndodhë më, të betohem, kurrë, dhe ata të cilët I bënë këto herën e parë do të pendohem që kanë lindur. Do të kthehem për ty vogëlushe, kur do të mendosh se është fundi I botës unë do të jem aty për të treguar fillim e lumturisë.
E mallkoj diten qe te pash.
E mallkoj shiqimin qe ta dhash.
E mallkoj buzqeshjen qe ta dhurova.
E mallkoj veten qe ne ty u dashurova.
do te behem zog
e ti se do te me njohesh
do te vi ne dasem
kur ti te martohesh
do ti bi daulles
per lamtumiren tuaj
kurse une i mjeri vetem,
vuaj dhe vuaj
te deshiroj
fat ne jet
nje trup me shendet
ne shtepi harmoni
dhe dashuri pa kufi
------------------
Ore djal ore djal
po ti tham nja dy tri fjale
sie ke nis hiq mire s eki
po veq vazhdo se vete e di
kur te lodhesh nga kjo loj
mos mendo t'kthehesh perser
s edhe une do di te jetoj
ta bej jeten sikur ti....!!
------------
Dashuria fillon me nje shikim,
vazhdon me nje buzeqeshje,
zmadhohet me nje puthje,
dhe perfundon me dy pika lot.
--------
Zemra lengon
vajtimi shpejton
dashurinë e parë
do ta kujtoj edhe në varrë.
Do te bëhem shkrumb e hi
do te tretem nga një dashuri
zemra me thot të dua
pse me ben kaq shumë të vuaj?
Gjithmone kan thënë
nga urrejtja e tepert
shfaqet ndjenja e dashurise
dhe shfaqet ne horizont.
Eh ta dish sa shume te dua
do te rrije veq me mua,
dua ti ndjej buzet e tua,
dhe fjalet qe vetem ti mi thua.
---------
Une dhe ti
ti dhe une
me nje fjal te
DUA SHUM
--------------
Mbi dritare nata derdh qetsine
dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.
Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
një zemër te vetmuare mbushin shprese.
Heshtja mbreteron...
Dy sy tevegjel ngadalë mbyllen...
një buzeqeshje e ëmbël
vjedhurazi shikon
dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
***
Ngadale lundron ne det
dhe ngritet e fluturon ne qiell
me dy sy që shkelqejne atje lartë
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzeqeshja mbledhe krahet
dhe kthehet ne qerdhen e vet...
Serish heshta mbreteron...
dhe sytë e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
" Të kam enderruar,"
një ze tingellon
dhe...
sërish heshtja mbreteron...

 
Kur ti ,me mungon, ne endrra¦
Të nesërmen ndihem, me mirë.
Sepse nuk okupohem ,rreth endrres,
Ndihem me I lirë.
Kur ti ,me mungon
Edhe ne realitet ,
Atëherë jeta ime ,
Behet ferr ,ne te vërtetë.
Kur ti ,me mungon ,
Edhe atëherë kur s’dua.
Filloj te besoj se, je,
MOLLE E NDALUAR.
Kur ti ,me mungon
E kam shumë vështirë.
Sepse thelle ne zemër ,
E ndjej atë zbrazetire.
Se di c'me ndodh kur jam me ty
Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton
Koke e këmbë ti me pushton.
S'e di se c'ndjen kur me ke pranë
Kur te dy vetëm rrimë menjane
Kur koken ve tek gjoksi im
S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!
S'e di c'mendim ke ti për mua
Kur te shtrengoj por s'them te dua
Kur them se vdes për buzët e tua
S'e di a me beson ti mua?
S'e di c'do të ndodhë me ne te dy
Sikur të mos jem më me ty
Sikur kjo ender te ndalet një ditë
S'e di a do të shoh me o drite?
S'e di pa ty çdo bëj o yll
Pa ty kjo botë me duket një pyll
Pa ty kjo botë s'do këtë kuptim
S'e di o fiksim i trurit tim.
S'e di valle a do të duroj
Pa e puthur me atë goje
Pa e prekur me atë dorë
S'e di a do ndjej me nxehte a bore.
S'e di sa gjatë do të vazhdoje
Por di sa shumë te dëshiroj
E di sa shumë ti me gezon
Kur pak vëmendje me kushton.
E ndjej se shumë do të te dua
Sa kohe këto buzë do me puthin mua
Sa kohe që zemra do t'me punoje
Emrin tënd do të kem ne goje.
S'e di sa shumë do të zgjase kjo jetë
S'di si do shkoje ne te vërtetë
Por diçka di me siguri :
Ajo që dua je veç.......... TiKjo dashuri
kaq e rrembyer
kaq e brishte
kaq e bute
kaq e pashprese
kjo dashuri
e mire si koha
kur koha eshte e mire
e keqe si koha
kur koha eshte e keqe
kjo dashuri kaq e vertete
kjo dashuri kaq e bukur
kaq e sinqerte
kaq e lumtur
kaq e lehte
qe dridhet nga frika si nje femije ne terr
dhe kaq e sigurte ne vetvete
si ne mes te nates nje njeri i qete
kjo dashuri qe u fuste friken te tjereve
i bente te flisnin
i bente te zbeheshin
kjo dashuri e pergjuar
se e pergjonin
e plagosur,e varrosur
e mohuar,e harruar
e plagosnim,e varrosnim
e mohonim,e harronim
kjo dashuri e tere
kaq e gjalle ende
e perdiellur krejt
dashuria jote
dashuria ime
dashuria qe kishim
dicka gjithnje e re
qe s'ka ndryshuar asfare
e vertet si bime
dritheruese si zog
e ngrohte si behari
ne te dy mund te shkojme
e te vime
mund te harrojme
gjumi mund te na zere
mund te zgjohemi,te vuajme,te plakemi
rishtas te fleme
vdekjen te enderrojme
te zgjohemi risht,te buzeqeshim,te qeshim
e te rinohemi-
dashuria jone mbetet aty
kokeforte,kokeshkemb,kokederre
e gjalle si deshira
mizore si kujtesa
marraqe si pendimet
e embel si kujtimi
e ftohte si mermeri
e bukur si dita
e brishte si nje femije
na kqyr buzeqeshur
pa na thene asgje prej gjeje
dhe une e degjoj e ngjethur
dhe kelthas
kelthas per ty
kelthas per vete
te lutem
per ty, per veten e per te gjithe ata qe dashurohen
e qe jane dashuruar
po,une kelthas
per ty,per veten,per te gjithe te tjeret
qe nuk i njoh
Rri ku je
atje ku ke qene
qendro
mos leviz
mos shko
ne qe dashuroheshim te kemi harruar
ti mos na harro
vec ty te kemi pasur mbi kete dhe
na ngroh
nga larg e me larg
s'ka rendesi se ku
nje shenjez jete na dergo
shume me vone, ne nje kend te pyllit te kujteses
papritmas mugello
doren na jep
e na shpeto...
Jeta, dhurat e natyrës.
Dashuria, dhutat e jetës,
Puthja, dhurat e dashuris.
Fundi i të qeshurit është mërzija.
Fryti i të qarit është ngushllimi.
Bukuria e njeriut përbëhet
nga bukuria e fjalës që flet.

---------------------------------------
Çdo Dit pa ty, është sie një dit pa diell.
Çdo mbrëmje pa ty, është si një nat pa yje.
Çdo or pa ty, ësht si një jetë pa ndjenja.
Çdo minut pa ty, është një minut si mos te isha në jetë.
Çdo sekund pa ty, është si mos tmë reh zemra.


- ËNDRA -
________________________________________
Një ëndërr plot ngrohtësi dhe dashuri ,
një ëndërr plot emocione dhe ndjenja ,
një ëndërr plot vujatje dhe mendime ,
një ëndërr ku mundem te them TE DUA ,
dhe shpresoj se nuk do të jet vetëm në ëndërr
________________________________________

- VETEM TI -
________________________________________
Smundem të mendoj
diqka më të mir në jet ,
se të dashuroj,të kam afer të ledhatoj ,
ti ndjej puthjet tua , ta ndjej ngrohtësin tënde,
Smundem të mendoj diqka më të mir në jet
që ti të jesh i imi dit dhe net për mira vjet ,
për gjithmon,
Smundem të mendoj diqka më të mir në jet
që të vdes për ty i dashur ,
Sepse jeta ime pa ty nuk ka kuptim.
më mungon shumë, ani kisha dëshir që të jem pran tejeDY FJALË
________________________________________
Dy fjalë që të gëzojn
dy fjalë që të hidhrojnë ,
dy fjalë që tër jetën ta ndryshojn
dy fjalë që kan domethënjen qka ndi unë për ty ,
këto dy fjalë dua që të mi thuashe edhe ti!
dikushë thot se këto dy fjalë nuk jan shumë,
por kan shumë rëndësi ,
me këto dy fjalë mundesh ta ndërtojshë një ardhmëri ,
edhe për këtë dua të ti them ty këto dy fjalë i dashur
TË DUA
________________________________________

Të kam larg!
________________________________________
Të kam aq larg i dashur
por prap të dua!
Ti nuk lajmërohesh,
pse më ke harrua?
Cka bëra keqë që më nuk më don
apo ndoshta ke qjet tjetrën
qe më shumë e dashuron?
Si i harrove ato ditët së bashku?
A mund të na sjell zoti dashurin e përparshme?
Ne mendjën time të kam vetëm ty
Në zemrën time të ndjej vetëm ty
Të luteëm zemër mos më harro
dhe lajmërohu nëse ke kohë!
________________________________________

Mbi detin e qetë lunnduronte një fletë
mbi të ish shkruar "Të dua për jetë"
Po se besove,
puth buzët e mia që të kuptosh se ç'është dashuria.
Të dua aq sa më do   ti mua,
dhe do të dua gjersa të tretem
në qoftë se me ty do të mbetem.
________________________________________

Të Dua!
________________________________________
Sikur qelli te ish letër
dhe deti të ishtë bojë,
nuk do shkruaja azgjë tjetër
vec se ty i të dashuroj.
E di që sje për mua,
po desha të të them "TË DUA"
________________________________________

Ruaje kujtim nga shpirti im!
________________________________________
Lexo këtë mesazhë që del nga shpirti im
e në me do ruaje si kujtim
Grise nëse s'më do, bëje cop e therime,
po ta dish bashkë më të ke thyer zemrën time.
________________________________________

Digjem për ty!
________________________________________
Më fal një buzqeshje zemrën mos ma lëndo,
më thuaj dhe njëherë të dua dhe fort më përqafo.
Z'dua ta di se cila je, kjo zemër për ty po rreh,
ky sy për ty po qan, sepse dua të të kem pranë.
Nëse një ditë do bëhem hi,
ta dish se jam gjegur për ty.
________________________________________

Të dua shum
________________________________________
Unë stë kërkoj të më duash shumë,
por të paktën çerekun nga sa të dua unë.
Ndoshta t'jetoj pak se jeta rrjeth si lumë,
ku i dihet jetës ndoshta s'jetoj dhe shumë.
Me ditë apo me vite, por sa te jetoj,
vec teje tjetër kurrë s'do dashuroj.
Shpirti im
________________________________________
Shpirti im lëkundet si tërmet.
Atë ditë që do me dashurosh në botë do bëhet qamet.
Të betohem me Zot e se ty të dua pafundesisht.
E dashura ime të lutem kthehu përgjithmon
se zemra ime ty po të kërkon.
Unë për ty shumë po vuaj
e këtu pa ty vetja më duket e huaj.
________________________________________
Sa të doja
Ditën që u bashkuam
kuptova ç’është dashuria,
ditën që u ndamë,
kuptova ç’është vetmia,
gjëja më e keqe, ishte tradhtia.
Ditën për ty mendoja,
natën rrija pa gjumë,
s’do të ket djal tjetër,
që do të dojë kaq shumë.
Ti nga unë po largohesh,
me sy të trishtuar m’vështron,
ç’dhimbje më ke shkaktuar,
ti asgjë s’kupton.
Ti më bëre të kuptoj jetën,
më bëre të kuptoj dashurin,
kuptova atë që kurrë s’dëshiroja,
më bëre të kuptoj tradhtinë.
Tash dua nga unë të largohesh,
sepse tradhtinë se meritoj,
shpresoj që kurrë most të pendohesh,
se ty më s’do të pranoj
 
Per tySa te veshtira jane ditet kur syri loton,
kur zemra nuk e ka afer ate qe e dashuron,
si nena ne lindje, si dielli ne perendim,
thura keto vargje,   per ty o shpirti im.
Kurrë nuk të   harroj, në   mendje te kujtoj
dhe zemren degjoj, më thotë të mos shkojë.
Nje leter per ty e dashur...
Po e nisi kete leter me fjalet, te desha, te dua dhe do te dua pergjithmon. Ah sa veshtirë qenka që nën dirigjimin e vuajtjes së tmerrshme dhe nën tingujt e melodis nga thellësia e plagëve shpirtërore ta nxjerrësh ndonjë shkronjë dhe ta shkruash fjalën-dashuri. Dashuri, ky vullkan i vuajtjes shpirtërore. E dashura ime, tani jemi te ndarë. Këtë nuk mund ta mohoj, por një gjë të tillë ende nuk e besojnë syt e mi te shkruar, të cilët edhe pse të përlotur dhe të lodhur nga nostalgjia e mungesës sate, ende shpresojnë se një ditë do të pendohesh dhe do të kthehesh ne ngrohtësinë e shpirtit tim, aty edhe na mbeten pergjysmë përpilimet e planeve te reja për një të ardhme te lumtur. Por jo, këtë nuk e besoj se jam tuxan. Kushedi ndoshta edhe do të ndodhë. Dhe nëse ndodh , atëher do të isha njeriu më i lumtur në botë. E dashur po i shkruaj këto vargje të shkurtëra jo për të të thën se sa të kam dashur, sepse këtë e di edhe ti vet, por vetëm desha të të them se unë i dashuri yt i dikurshëm, edhe pas gjithë asaj që ma bëre, ende jam i gjallë dhe jetoj i vetmuar në një skaj te kësaj bote të quditshme. Ende, unë i gjori te dua, më shumë se qdo gjë tjetër në botë. Ti e di se unë gjithmon ti pranova këshillat e tua, ndërsa ti kurr nuk i pranove këshillat e mia dhe pikërisht për kët shkak, në mes heshtes sime dhe dështimit tënd u formua hendeku i urrejtjes në të cilën pastaj u futën plumbat e xhelozis qe na e vrane dashurinë. Por kurrë nuk arritën ate dashuri ta shuajnë. Na e vranë dashurin, ndersa ti me vrap u largove drejt asaj lagjeje, pa u mërzitur fare. Të lutem, si nuk pate pak mëshirë për lumin e madh të lotëve të mi, qe i derdha atë ditë duke folur me ty, spate mëshir as per lutjet e shumta që ti bëra. Si e shkele premtimin që ma pate dhënë, se vetem vdekja mund të na ndajë... E dashur, te them edhe një herë unë vuaj për ty. Ende më përkund hija e dorës sate në djepin e ëndërrave të mia.
 

Ende të dua...


Ditë me shi,
në ballkon qëndroj,
shkruaj këtë poezi,
dhe për ty mendoj.
Nga dashuria per ty,
u bëra poet,
ti ike nga unë ,
e më le të shkret.
Nga malli që kam për ty,
natën të ëndërroj,
të dua më shum se kurrë,
edhe pse larg teje qëndroj.
U ndave nga unë,
tani na ndan largësia,
isha i lumtur aq shumë,
tani më mbyt vetmia.
Edhe pse e don tjetrin,
unë ty të dashuroj,
edhe pse tradhtia s'ka sherim,
unë atë e kuptoj.
Edhe pse je largë,
unë të dua shumë,
ditën mendoj për ty,
tërë natën rri pa gjumë.
Ndoshta trupin ja fali tjetrës,
por zemrën ta kam falur ty,
se vetëm tek unë në kët jet,
e gjen dashurin e vërtet.
 


Më ke humbur
Kur të kesh mall
dhe unë do t’kujtohem
mos qaj me lot
se unë ma s’të afrohem.
Ma ke vra kët zemër
më ke lan pa shpirt
më ke lan pa shpres
prej Dites kur je ik.
Loti më ka vra
sa se merr me mend
vendi yt bosh.
brenda shpirtit tem.
Ti me harrove mua ,
unë më s’të dua
fati s’punoi
për ty dhe për mua.
Tash s’ka mbet gja tjetër
veq të uroj sukses
qofsh e lumtur,
se mu më s’do më gjesh..!!


"MOS HARO SE KUSH TE DESHTI"
MOS HARO SE KUSH TE DESHTI
MOS U BAN I PA SHPIRT
DASHURIA JON KU VAJTI
XHER NE QIELL PO ARIT
ATE DIT KUR U LARGOVE
TRUPIN TIM PO E MBULON ZIA
MOS PYET KEND SE DO TE PENDOHESH
SE ME KA VDEKUR LUMTURIA
SHTRIMA DOREN PER HER TE FUNDIT
DHE MBAR RRUGA TE QOFT KA SHKON
DO TE VDES NGA DASHURIA
KUR NJE QYQE DO TE KENDON
AJO PER MUA DO TE VAJTON!
 
Koha...
Kërkojë kohën e humbur, kërkojë jetën kur isha fëmijë,
kërkojë ditën kur u dashurova për herë të parë,
kërkojë atë që e kam humbur e që nuk vjen dot!
e dashura kohë të lutem kthehu vetëm pakë
 
Lumi rjedh uje zemra pikon gjak dua te te shoh por jemi shum larg me thik me më ther ,aspak nuk ankoj. i vdekur gjithmon per ty do të mendoj.
 
FALJE NUK PRANOJ
Loti le të kthehet në gjakë
zemra ndash edhe le të plas
Letrat që i kamë shkruar për ty
le të digjën e të bëhen hi
se unë më nuk eksistoj për ty
Në ty isha tepër e dashuruar
mbas teje shumë gjëra kisha harruar
mirpo aspak nuk kisha pritur
se një ditë do të më kishe ikur
Për mua mos u brengos,vazhdoje jetën, se une c´tash kan gjet një tjetër
prej cdo ditë në ditë ajo   ma zgjat jetën,
në zemër ka të mbjellur dashurin.
Kam atë që më ledhaton
atë që me zemër më donë
që për mua vdes e mbaron.


SI TA NDALI LOTIN
Si ta ndali lotin
si ta shuaj mallin
ti ne zemren time
veq po e ndez zjarrin
nese nuk me don
nese sme dashuron
pse me provokonNe buzeqeshem , biseduam dhe kishim shume Argetim ..... Por! shume shpejt ne nuk mund te kemi asgje ..... Ne ishim aq te Dashuruar ..... aq te Lumtur .... dhe ate ti nuk mund ta Mohosh ...... Por! tashme ne duhet te themi Mirupafshim ..... Do te me Mungosh shume ...... Dhe nese une vazhdoj qe te Bisedoj me ty ...... Sepse , e kuptoj ...... ne nuk mund te Bisedojme me si me pare ..... Por! une do te vazhdoj te Mendoj per ty Gjithmone .....Do te kisha Deshire ..... te isha me ty ne kete Moment......Ti mban nje vend speical ne Zemren time ...... Ti qendron aty nga thellesia e Shpirtit tim ......Ti je ne Mendjen time ne c'do sekond te dites ..... Ne c'do Moment mendoj sa shume ti ke bere ndryshim ne Jeten time ....... Aq sa ti dukesh qe kujdesesh dhe me Don mua keshtu sic jam .... !!

Me kujtohet dita qe ne fillim shikova fytyren tende.Une ndieva sikur zemra ime ka ndaluar ne vend.Syte e tua ishin shume te bukur ,aq te thelle aq te perkujdesur.Ishte gjithqka qe une mund te beja te ndaloja nga yjet. Pak kohe me vone , nuk mund te besoja fatin tim.             ME FAL

me fal qe te lendova dikur
me fal qe deshiren tende
nuk guxova ta provoj kurr
me fal qe sika me ty por sishte
fai im edhe vet e di.

a thua ku je athua ne enderr
a me sheh-a thua a te mungoj
si dikur a thua a me therret edhe ne gjum

numrin tim ne tel.ende a e mban
aj lexon ende mesazhet me titullin-do te dua per sa tjem gjall-
te gjith per ne e din e shum na gjykojn e ka edhe shum te tjer
se ket dashuri dhe ket besnikri shum e lakm


Tash a me njeh?tash a e din se kush jam un?tash a e kupton se zemra ime te ka dashur shum?un bera gjdogje te mundur per ty tash mund tme kuptosh pse kam pasur aq shum lot ne sy!vetim ti je vetem ti ke qen gjithmon ne ket zemren time dhe kjo kurr nga vetja ste largon,edhe pse sjemi bashk un ma te leht e kam pasi qe ta kam deshmuar se si un askush ne bot ste don,dikur neve na ndajten nderhyn ne dashurin ton a thua tash jan penduar dhe me zdot na lendojn,gjithmon e pyes veten pse ?pse?pse nuk e pata at guxim me koh pse lejova qe dikush tjeter te na e nderprej dashurin ton...Un gjith mon tr desha ashtu si edhe ti a dot vij ndonjeher ajo dit te kem ty ne perqafim,lotet e mi nuk kan pushuar as nje her se derdhuri per ty edhe ket vet ti zemer e di,tash jemi shum larg te dyt te vetmuar smund ta gjejm as nje tjeter dashuri se per ne gjdo person tjeter shpejt na u bahet i huaj,kam provuar por nuk provoj me dot se ekam kuptuar se ta dashuroj dike tjeter esht shum e kot,prandaj kshtu po rri mes vetmis dhe dikuj tjeter e zgjodha vetmin sepse ma e mir per mua esht vetmija se sa zavensimi yt me dike tjeter te kam dasht-te dua-do te dua-gjat gjith jetes.....???-----

 

A e dine sa lot ne faqe jane tretur a e dine sa fjal pa ti than kan mbetur a e dine sa lule kan qel e jan thar kam jetu me ty edhe pse ste kam par jam e ftoft si dimri qe s`mbaron ne male se ti zemres time veq dhimbje i fale plaga ime mbeti e thell sa nje deti ti nuk je aj qe harrohesh leht, nese kenga ime nje dit te ti vjen ate mall dashurije prap te ti e kthen ,don ta dish se fati nuk me ka buzqeshur por dhimbja e madhe tani eshte heshtur.

 per ne ska pyetje ska as pergjigje vazhdo
si me par dhe njeher zemra dot digjet
vetem lute zotin te ti fale gabimet
se ne boten tjeter i fillon gjykimet
atje llogarit ke me i dhen vet
nese me kerkon mua kurr sme mem gjet
une do te jetoj ne nje jete te bekuar
se kurr ne kete bote askend se kam tradhtuar
sikur ma bore mua atje ke me gjet
me rende se mua do e kalosh ate jete


 

*****SEGZISTOJ PER TY*****
u thane gjethet e shtatorit e rane para meje
perse valle un qe te desha tani jetoj larg teje
i kujtoj puthjet e tua qe ti mua mi dhurove
po perse valle nuk ma the shkakun qe larg meje shkove
pa ty e vetme po lotoj edhe pse te dua shum
lotet spo mundem ti ndaloj .
ta ndjej mungesen tende edhe ne gjum
edhe boten te ma falesh loti im prap do te pikoj
kur e din qe ne zemren tende une tani me
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


                           LETRA DASHURIJE

E filloj kete leter me e shkruar per ty,me fjalet me te embla te zemres dhe shpirtit tim te lenduar.Ne keto qaste kur e shkruaj kete leter ndihem shum E emocionuar,me merzi ,pikellim,dhe vuajtje te pafund brenda zemres sime,dhe me lot te pandale ne syte e mie te permalluar per nje dashuri.Gezohem qe gjindesh shendosh e mire e poashtu kalon,sidoqofte jeta dhe realiteti dora ime kurr nuk do te ndjej lodhje duke shkruar per ty,do te vazhdoj te shkruaj,do te vazhdoj te dua , dhe do te vazhdoj te shpresoj ne ty sepse shpresa kurr nuk vdes,nuk di qte them ,ndoshta e kam humbur rrugen time te jetes dhe gjindem ne rruge te gabuar por zoti me hapi kete rruge deri te zemra jote.Edhe pse kam nje ndenje deshperimi ne zemer te them te verteten se ti meriton gezimin,lumturine dhe gjitha te mirat e kesaj bote sepse DJALI si ti nuk gjindet ne kete bot
askundi,beso se nuk e kam lehte ta shkruaj tere kete leter por me detyron zemra te shkruaj dhe te nxjerr ate qe e kam ne brendesi te saj(zemres).
Kurr nuk do te mundem tia fal vetes nese diku gabova me ty e nuk po e di gje qe beri ndryshim te madh ne mes nesh,kurr nuk deshta te lendoj ty e as veten time ,gjithqka ndodhi pa planifikuar diten e mallkuar kur u dashurova ne ty,Heret e kam kuptuar se jam nje VAJZ e denuar nga zoti por arsyen e ketij denimi asnjehere nuk e kuptova,tash vazhdoj te qaj fatin tim qe shum e kerkova por kurr nuk e gjeta ,jetova me nje shprese te vdekur dhe ne shoqeri te enderrave,per kete pafatsi mbeta i vetmuar jeten pa ndale duke e mallkuar dhe veten e emerova ne baze te asaj qe mbeta,,ROBI I DASHURIS'',Kurr nuk deshta te gaboj e para zotit te jem nje mekatare kur e di se ne kete bote jam vetem nje kalimtare i rastit qe stacionin e fundit te jetes e kam ne
pragun e vdekjes per ne boten tjeter,asgje ne kete bote nuk eshte e perjetshme e as e pavdekshme.
Tash vazhdoj te qaj ditet e rinise qe me iken e kurr me skthehen prap,asnjehere ne jete nuk i deshta avanturat e as interesin,qdohere dashurova me shpirt e me zemer te paster,sado qe po mundohem si duket rruget tona nuk po takohen askund, se si ndihem une tani te tregon vete letra e shkruar,kurr nuk e kam menduar nje dashuri te tille qe te ben te vuash me mall ne heshtje ,te lendosh zemren a askujt mos ti tregosh,qdohere qe shkruaj per ty ndihem e priveligjuar dhe krenare kur e di faktin se ti e meriton kete,e meriton qe nje vajz si une te vdes per ty,kjo eshte nje ndenje qe shum me frikeson sepse e di qka dmth ta dashuroj veq njera zemer,vetem zoti mund te dije se ku perfundon rruga e loteve te mi dhe e vuajtjeve te mia(nese ka perfundim diku),un kam besim tek zoti dhe jam e bindur se
kesaj radhe do te me ndihmoj,pa dashjen e tij as ne nuk do te ishim takuar,prej se te njoha ty jeta ime mori tjeter kahje dhe kuptim,kete e deshmojne edhe poezite e mia qe tash i shkruaj duke u frymezuar nga ti,Te mos harrojme se dashurine nuk e kemi obligim ndaj askujt,ajo eshte nje ndenje e zemres dhe e shpirtit,ndoshta une nuk e meritoj dashurin tende por nuk jam fajtore pse te dua shum,me vite te tera po jetoj me plage te pasheruar ne zemer,nese zoti e ka shkruar qe un perjete te vuaj per ty dhe dashurine tende,nese eshte shkruar qe kurr mos te takoj per te thene ne kater sy ate qka ndjej ne zemer per ty,nese eshte shkruar per ty te qaj e te vajtoj perjete do te pajtohem me kete fakt edhe pse shum i rende per mua mos harro kurr se deri en vdekje vetem ty te DUA.


 Po me vret largesia jote.... tregoj gjendjen time shpirterore....jo per fajin tend,per faj te dashurise.Nuk ndjej me ekzistencen time ne kete bote sepse nuk je prane meje....Je shume larg,saqe zemra po vuan shume mungesen tende,dhe therret emrin tend ne cdo moment .Ne ke cast qe po te shkruaj po dridhem,po nxjerr lote nga trishtimi i mungeses tende.....Nje trishtim i mallkuar qe me ndjek ne cdo moment..Kudo qe shkoj kam imazhin tend me vete,sepse mendja te ka pikturuar ty.Sa me mungon....Sa po vuaj nga largesia jote.Te lutem rikthehu,mos me le ne vetmi,mos e ler zemren time te cmendet.Me ka marre malli per ty ....te ndjej fryemarrjen tende,dhe te shikoj perseri syt e tu... te kuptosh dhimbjen time dhe vuajtjen nga ikja jote.... Cdo nat shikoj yjet dhe yllin me te shndrishem kam vene emrin tend dhe aty brenda yllit kam ruajtur kujtimet qe kam per ty....Cdo nate sa here te shikoj ate yll te bukur do me kujtohesh TI

------------------------------------------------------------

                Poezi Ne Gjuhe Te Huaja

 

                                                     English
• The supreme happiness of life is the conviction of being loved for yourself, or more correctly, being loved in spite of yourself.

• Love is but the discovery of ourselves in others, and the delight in the recognition.

• In the arithmetic of love, one plus one equals everything, and two minus one equals nothing.

• Each moment of a happy lover's hour is worth an age of dull and common life. -Aphra Behn

• In real love you want the other person's good. In romantic love you want the other person.

• I have found the paradox that if I love until it hurts, then there is no hurt, but only more love.

• Doubt that the stars are fire, doubt that the sun doth move, doubt truth to be a liar, but never doubt I love.

• The beginning of love is to let those we love be perfectly themselves, and not to twist them to fit our own image. Otherwise we love only the reflection of ourselves we find in them.

• I have no regrets. I will never regret loving someone because the feeling of love for five minutes is greater than an eternity of hurt.

• Love many things, for therein lies the true strength, and whosoever loves much performs much, and can accomplish much, and what is done in love is done well.

• The night has a thousand eyes, And the day but one; Yet the light of the bright world dies, With the dying sun.


• The mind has a thousand eyes, And the heart but one; Yet the light of a whole life dies, When love is done.

• Sympathy constitutes friendship; but in love there is a sort of antipathy, or opposing passion. Each strives to be the other, and both together make up one whole. dge

• Some pray to marry the man they love, my prayer will somewhat vary: I humbly pray to Heaven above that I love the man I marry.

• Being deeply loved by someone gives you strength; loving someone deeply gives you courage.

• You will find as you look back upon your life that the moments when you have truly lived are the moments when you have done things in the spirit of love.

• Love is the word used to label the sexual excitement of the young, the habituation of the middle-aged, and the mutual dependence of the old.

• Sometimes it's a form of love just to talk to somebody that you have nothing in common with and still be fascinated by their presence.

• Love is the immortal flow of energy that nourishes, extends and preserves. Its eternal goal is life. 


                                            Germany  

ich liebe dich hast du gesagt,
es ist ein traum hab ich gedacht,
du bleibst bei mir hast du mir versprochen
und jetzt hast du mir mein herz gebrochen.

ich liebe dich wie apfelmuss von dem ich immer kotzen muss !!!!!
ich sitze hier und denk an dich und hoff du vergisst mich nicht !!!
ich liebe dich von meinen herzen aber auch von meinem sterben!!!

Jeder Moment ohne
dich ist wie ein ewiges Schattenlicht.
Wann wach ich endlich wieder auf
Und sehen dein Gesicht?

den du bist mein
Schrot, dass war ein Scherz,
du bist mein HERZ !
 ich schaue auf die uhr wo bleibst du nur ? ich seh auf dein bild mein herz klopft wie wild !!!! ich stehe im raum und hab einen traum: er bringt mich zu dir es ost jetzt halb vier dann stehst du vor mir es ist viertel vor vier nimmst mein kinn in die hand drückst mich sanft an die wand !!!!

ich schaue zum mond wer dort wohl wohnt in weiter ferne ! ich zähle die sterne
ich schaue zum mond ob es sich lohnt in ohne bedenken dir einfach zu schencken !!
ich schaue über`s meer so lang ist es her das ich dich sah wärst du doch jetzt da !!


wenn du nachts zum himmel schaust und dir dort ein sternchen klaust , gib ihm einen kuss denk an mich denn das sternchen das bin ich !!!
sprich nie ein hartes wort wo mit du jemanden krängst, du triffst vielleicht das herz viel tiefer als du denkst


Ein kleiner Engel,geschickt von mir,
sagt: süsse Träume wünsch ich dir.
Er wünscht dir eine gute Nacht
und gibt im schlafe auf dich acht!

Jemanden zu vergessen den man mag ist schwer !
Jemanden zu vergessen den man sehr mag ist schwerer !
Jemanden zu vergessen den man liebt ist mega schwer!
Dich zu vergessen ist unmöglich !


                      SMS DashurieNese prej meje mendja s'te hiqet,
Nese per mua zemra te digjet,
Ateher afrohu dhe me prit pak mua,
Se do te vij ngadal qe te them TE DUA


T'kam dasht me zemet t'kam dashut me shpirt
Qe ti prej meje do me ik kurr nuk e kam dit

Nje zemer e pata dhe ate ta fala
Ma more ma theve dhe per jet ma ktheve
Me fjal me the te dua
Me zemer me the sje per mua


Dua te shkoj
Dua te harroj
Por dije nje gje
Qe gjith te perkujtoj


Ne thellsine e zemres time
eshte vendos nje emer
Pergjithmone kete emer
do ta mbaj ne zemer

Lumturine kerkova por une nuk e gjeta,
Idealen ma dhurove ti vet por kurre nuk u zbeha,
Dashurine per ty e ruajta ne fshehtesi,
Por i kam treguar dikujt dhe ti mire e di,


Sa here ti me vjen prane meje,
Une bie ne mendime sepse ti je ilaqi i zemres sime


Dashuria u jep mend
Ayre që s'kanë
Ndërsa u merr mend
Atyre që kanë
-----------------
Ne naten e qete
ne gjumin e lete
kur me kujtohesh
ti nuke mundem me fjet

Pse mkriove perendi qe te vuj per dashuri
Pse me lindi nena ime qe te jam me shum kujtime,
Oh kjo jete sa e shkret un pa ty vetun me ndejt.

Rruget jan te gjata
Netet jane pa fund
Qendroj larg teje e ste gjej askund,
Eja ti pran meje mos me le ne vetmi
Lejoma te puthi njeher dhe t'a largoj ket merzi.


Ore djal ore djal
po ti tham nja dy tri fjale
sie ke nis hiq mire s eki
po veq vazhdo se vete e di

kur te lodhesh nga kjo loj
mos mendo t'kthehesh perser
s edhe une do di te jetoj
ta bej jeten sikur ti....!!

zemra zemres
i bon lutje
dashuria e par
fillon me Puthje
zemra e femres
esht hotel
kush don hin
e kush don del
po zemra e mashllit
esht si gur kush hin
brenda nuk del kurr


Nuk jam poet,
të shkruaj poezi
Por fjalën të dua,
E shkruaj vetëm për ty
Bilbili në degë
Sa bukur këndon
Ti puthsha buzët
Ti që e lexon

Sikur lulja pa arome
sikur perla pa shkelqim
ashtu do ngelem une
n,q,s ti nuk je shpirti im

Dashuria fillon me nje shikim,
vazhdon me nje buzeqeshje,
zmadhohet me nje puthje,
dhe perfundon me dy pika lot.

Zemra lengon
vajtimi shpejton
dashurinë e parë
do ta kujtoj edhe në varrë.
Do te bëhem shkrumb e hi
do te tretem nga një dashuri
zemra me thot të dua
pse me ben kaq shumë të vuaj?

Gjithmone kan thënë
nga urrejtja e tepert
shfaqet ndjenja e dashurise
dhe shfaqet ne horizont.


Eh ta dish sa shume te dua
do te rrije veq me mua,
dua ti ndjej buzet e tua,
dhe fjalet qe vetem ti mi thua.


Me je zemra dhe shpirti im
Pranija jote më jep gezim
Dua te kem pranë, qe t´më ndihmosh
Dhe jeten me mua ta kalosh
kosova